Portal psychologiczny - charaktery.eu

 • Facebook
 • Google Plus One
 • Tweeter
 • Wykop


Zaprenumeruj nasz biuletyn!


Psycho-tropy

Uśmiech Marilyn Monroe

Malina Gąsiorowicz

 • Facebook
 • Google Plus One
 • Tweeter
 • Wykop

Uśmiech Marilyn Monroe Marilyn stała się dziś jedynie twarzą. Piękną, ale pozbawioną osobowości. Kim była? Dlaczego jest otoczona kultem? Czy zastanawiamy się chociaż, co było istotą stylu, który się jej przypisuje?

Niedawno na ekrany kin wszedł film o Marilyn Monroe. Dla wielu kobiet ikony i wzoru stylu, uroku, klasy. Dla wielu mężczyzn - ideału, marzenia, uosobienia seksapilu.

Wszyscy kojarzymy jej twarz o pełnych ustach i błyszczących, roześmianych oczach. Znamy ją być może z klasycznych, czarno-białych filmów, jak przezabawny „Pół żartem, pół serio”, być może z dokumentalnych filmów o J. F. Kennedym, gdzie uroczo, acz bez zbytniej wirtuozerii śpiewa prezydentowi urodzinowe „Happy birthday”. Bardziej jednak prawdopodobne, że jedyne z czym nasza pamięć wiąże tę piękną pin-up girl, to nadruki na koszulkach lub pretensjonalne plakaty, imitujące twórczość Andy'ego Warhola.

Marilyn stała się dziś jedynie twarzą. Piękną, ale pozbawioną osobowości. Kim była? Dlaczego jest otoczona kultem? Czy zastanawiamy się chociaż, co było istotą stylu, który się jej przypisuje?

„Diamenty to najlepsi przyjaciele kobiety”, „Pieniądze szczęścia nie dają, dopiero zakupy” – zabawne, beztroskie i błyskotliwe słowa wypowiadane przez aktorkę przeszły do historii, a ich autorka zapamiętana została jako kobieta, która miała wszystko – urodę, karierę, pieniądze. Tak cudownie rozpuszczona i w dziecinny sposób urocza. Dama, która nigdy się nie gniewa, z której twarzy nigdy nie znika czarujący, promienny uśmiech – marzenie każdego mężczyzny. Tak ją postrzegamy. Złapała Boga za nogi.

Retro, stylowa i kobieca – często jest kontrastowana z Twiggy i jej następczyniami w rozmiarze xs, oskarżanymi przez opinię publiczną o wpędzanie młodych dziewcząt w kompleksy. Marilyn, klasyczna superkobieta, dumna ze swoich krągłości, to pozytywny przykład.
Na tym chyba jednak koniec. Na pełnych, seksownych kształtach warte powielenia wzorce związane z Monroe się wyczerpują. W jej przypadku, niestety, umiejętność pracy z kamerą nie oznaczała równej sprawności w odgrywaniu roli we własnym życiu. „Mądra dziewczyna całuje, ale się nie zakochuje, słucha, ale nie wierzy, odchodzi, zanim zostanie porzucona.” – a więc idealna kobieta, to kobieta, która nigdy się nie przywiązuje? Próbuję zrozumieć słowa Marilyn. Brzmią smutno i cynicznie. Czy to jest ideał, który warto naśladować? „Cóż z tego, że człowiek ma cały świat, skoro straci duszę?” – słowa tej samej kobiety, która tak świeżo i młodzieńczo patrzy na nas ze zdjęć, filmów, obrazów. Czy robiła dobrą minę do złej gry?

Jej życie nie należało do najszczęśliwszych. Była sierotą, dzieciństwo spędziła w domach zastępczych. W dorosłym życiu również nie zaznała wiele miłości. Trzy zakończone rozwodem małżeństwa, kilka romansów, w tym skandaliczny z prezydentem Kennedym, który według biografów mógł doprowadzić do jej tragicznej śmierci.

Jak każdy człowiek była skomplikowana, pełna rozterek i problemów. Czy była wzorem do naśladowania? Niewykluczone. Faktem jest jedno – ikona, jaką zna dziś społeczeństwo, to nie jest Norma Jane Baker (jej prawdziwe nazwisko). To sztuczna poza, wystudiowana i przećwiczona tysiące razy przed lustrem. Tak samo, jak większość jej słów, które dziś, chętnie cytowane, są jednym z niewielu źródeł wiedzy o aktorce.
Być może, skoro nadarza się okazja, warto spróbować poznać bliżej jej barwną postać, odkryć w symbolu człowieka i spróbować go zrozumieć? Może runie mit, a może uda się przeżyć fascynującą przygodę w głąb drugiej osoby. Osoby samotnej, czasem smutnej, ale za to ludzkiej.

Malina Gąsiorowicz
, studentka IV roku psychologii.
Interesuje się filozofią Wschodu, snami, psychologią Carla Gustava Junga oraz ewolucjonizmem. W wolnych chwilach uczy się języków obcych. Pracuje w branży PR i z nią wiąże swoją zawodową przyszłość.   • Facebook
 • Google Plus One
 • Tweeter
 • Wykop


KONTAKT
Charaktery
25-502 Kielce
ul. Paderewskiego 40
tel. 41 343 28 40
fax. 41 343 28 49