Portal psychologiczny - charaktery.eu

 • Facebook
 • Google Plus One
 • Tweeter
 • Wykop
Coaching


Zaprenumeruj nasz biuletyn!


Wiadomości

Kaczyński potrzebuje pomocy specjalisty

 • Facebook
 • Google Plus One
 • Tweeter
 • Wykop

Kaczyński potrzebuje pomocy specjalisty Konflikt pozwala najskuteczniej uśmierzyć własny ból, niewyobrażalny. Obawiam się, że aby to zatrzymać, w tej szczególnie skomplikowanej sytuacji właściwy skutek może przynieść jedynie pomoc profesjonalisty - mówi o psychicznym stanie Jarosława Kaczyńskiego, dr Elżbieta Zdankiewicz-Ścigała - psycholog, z SWPS, specjalistka z zakresu psychologii klinicznej. Rozmowę publikuje portal Polityka.pl

To są modelowe wręcz reakcje na sytuację psychologiczną, w której Jarosław Kaczyński znalazł się po śmierci brata. Wszystkie te zachowania mieszczą się w normie i są charakterystyczne dla kolejnych etapów żałoby. Tyle że w tym wypadku przebiegają publicznie – wyjaśnia pani psycholog zmieniające się w ostatnich miesiącach zachowanie lidera PiS.
U każdego, niezależnie od jego typu osobowości, wcześniejszych doświadczeń, lepszych lub gorszych kompetencji społecznych, najpierw przychodzi faza szoku. Rzekome opanowanie jest jej typowym objawem. Na poziomie percepcyjnym przyjął już tragedię do wiadomości, ale na głębszym – jeszcze nie jest w stanie tego przyjąć. Działają więc mechanizmy obronne psychiki. Inaczej to mogłoby być niebezpieczne dla naszego życia. Zachowywalibyśmy się nieobliczalnie – podkreśla Zdankiewicz- Ścigała i dodaje: - Ta pierwsza faza trwa około miesiąca. Potem zawsze przychodzi faza druga: załamanie i dezorganizacja. Następnie  rozpoczyna się kolejna faza - Człowiek oscyluje pomiędzy udręką, bólem i płaczem a wściekłością. To faza szukania winnych, budowania spiskowych teorii i idealizacji, a wręcz kanonizacji zmarłego. Wszystkie te reakcje, myśli, emocje i zachowania są naturalne.. Koncepcje spiskowe, uparte szukanie winnych, pełnią zresztą ważną funkcję. Dają złudzenie przewidywalności w świecie, który właśnie się zawalił.
Jeśli jesteśmy osobami względnie dojrzałymi, to po około 4–6 miesiącach dociera do nas, że czas zrobić kolejny krok w żałobie.To wszystko jest bardzo trudnym procesem, który musi trwać. Dopiero gdy faza dezorganizacji przedłuża się ponad rok, psychotraumatolog zaczyna się niepokoić. Bo może dojść do rozwoju zaburzeń pourazowych, do podejmowania zachowań ryzykownych, nadużywania alkoholu czy leków
- tłumaczy pani doktor.
Jednocześnie podkreśla, że ten okres może się przedłuzyuc i trwać nawet całe życie:- W przypadku polityka to wręcz niebezpieczne – ostrzega psychoterapeutka. Równoczęśnie dodaje, że  zachowanie i stan psychicznej osoby pogrążonej w traumie nie pozostaje bez dużego wpływu na sytuacje osób znajdujących się w jej najbliższym otoczeniu. - Zwykle czuje się ono bezradne. Jeśli nie jest w stanie pomóc, jeśli wciąż konfrontuje się z własną bezradnością, to w końcu się wykrusza.

żródło : polityka.pl

 • Facebook
 • Google Plus One
 • Tweeter
 • Wykop


KONTAKT
Charaktery
25-502 Kielce
ul. Paderewskiego 40
tel. 41 343 28 40
fax. 41 343 28 49