Choć swata nas sieć

Trening psychologiczny

Coraz więcej Polaków szuka partnerów w Internecie. Staje się on współczesną swatką, która może okazać się niebezpieczna. Na co zatem warto uważać?

Będzie przybywać par, które poznały się w sieci – wynika z badań amerykańskiego psychologa prof. Johna T. Cacioppo oraz jego współpracowników z University of Chicago. W ten sposób poznała się w USA ponad jedna trzecia par, które pobrały się w latach 2005–2012.

Internetowe serwisy randkowe są wybawieniem zwłaszcza dla osób nieśmiałych. Kiedy pierwszy kontakt odbywa się w przestrzeni wirtualnej, nikt ich nie widzi w tej trudnej sytuacji, więc jest im łatwiej zdobyć się na odwagę.

Kolejnym powodem, dla którego tak wiele osób wybiera relacje online, jest fakt, że można o wiele łatwiej wywrzeć na kimś dobre wrażenie i kontrolować wykreowany obraz siebie. 

POLECAMY

Wiele osób poszukuje partnera czy znajomych wirtualnie, ponieważ, jak twierdzą, brakuje im czasu na spotkanie twarzą w twarz, a dodatkowo w swoim otoczeniu nie dostrzegają nikogo interesującego.

Badania pokazują, że z portali randkowych nie korzystają osoby, które można by określić jako nieudaczników czy zamkniętych w sobie introwertyków – jak stereotypowo bywają postrzegane. Na ogół są one otwarte, odważne, gotowe do wzięcia losu we własne ręce.

„Motyle” błyskawicznie

Kontakt online może dawać poczucie anonimowości, zwłaszcza na czatach, gdzie do utworzenia konta nie trzeba podawać szczegółowych danych o sobie. Wielu użytkowników ceni to, że jeśli rozmowa czy korespondencja z innym użytkownikiem przybierze nieodpowiedni tor lub poruszone zostaną niewygodne tematy, w każdej chwili można ją przerwać, wylogować się i zakończyć znajomość. Pozostając z kimś w bezpośrednim kontakcie, trudno odwrócić się na pięcie i po prostu zniknąć. Ten kij ma jednak dwa końce: pamiętajmy, że nie tylko my możemy szybko i łatwo zerwać znajomość w sieci – inni także mogą nagle zrezygnować z kontaktu z nami.

Jak pokazują badania, internauci poszukujący partnera życiowego w sieci pomimo przestrzennego oddzielenia emocjonalnie czują się bardzo mocno związani. W internetowych spotkaniach nikt im nie przeszkadza, a poczucie bezpieczeństwa i anonimowości umożliwia szybkie otwarcie się i zaangażowanie w intymną rozmowę. Odkrywanie się przed drugą osobą online jest łatwiejsze, ponieważ przypomina trochę pisanie pamiętnika albo spotkanie z nieznajomym w pociągu. Można swobodnie wyrażać swoje myśli i uczucia, zbliżyć się emocjonalnie, nie narażając si...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI