Brak wyników

Rodzina i związki

1 sierpnia 2016

6 potwierdzonych naukowo korzyści z trzymania się za ręce

6

Trzymanie się za ręce jest dla nas zwykłą rzeczą, którą robimy codziennie, a także często widzimy na naszych ulicach. Naukowcy przekonują jednak, że przynosi nam ono niezwykłe korzyści.

W naszej kulturze trzymanie w swojej czyjejś dłoni oznacza relację miłości. Za rękę chodzą rodzice z dziećmi, pary, małżeństwa. Wśród dziewczyn i kobiet wyraża także przyjaźń. Są kultury, w których trzymanie się w ten sposób dwóch mężczyzn również może oznaczać relacje przyjacielskie i nic więcej. Okazuje się, że gest ten może przynosić nam o wiele więcej korzyści, niż na ogół mu przypisujemy. W naszych przegadanych czasach sygnały niewerbalne oddziałują na nas silniej niż słowa, których tak dużo słyszymy. Oto sześć rzeczy, które zyskujemy, gdy często trzymamy się z bliską osobą za ręce:

  • 1. Redukcja stresu

Dr Tiffany Field z Instytutu Badań nad Dotykiem z Uniwersytetu w Miami na Floridzie poświęcił wiele czasu na badanie wpływu trzymania się za rękę na poziom naszego stresu. Według otrzymanych przez niego wyników, gest ten sprawia, że nasz organizm produkuje mniej kortyzolu: hormonu odpowiedzialnego za naszą reakcję stresową. Nawet zwykłe dotknięcie naszego ramienia przez przyjaciela czy kolegę z pracy może sprawić, że czujemy się bardziej spokojni i mamy większą nadzieję na rozwiązanie problemu, który jeszcze przed chwilą nas przerażał. Możemy wręcz powiedzieć, że nasz organizm domaga się takiego zapewnienia, że wszystko jest w porządku: gdy zwiększa się poziom kortyzolu we krwi, nasza skóra staje się bardziej wrażliwa na dotyk. Ze względu na swoją funkcję, nasze dłonie, a szczególnie koniuszki palców, są jednymi z najbardziej wrażliwych części naszego ciała, dlatego objęcie ich przez czyjąś dłoń jest najlepszym sposobem okazania wsparcia po ciężkim, stresującym dniu.

  • 2. Wzmocnienie miłości i przywiązania

Za poczucie przywiązania do kogoś odpowiada oksytocyna. Wydzielanie tego hormonu ułatwia bycie empatycznym a także przyczynia się do zwiększenia naszej komunikatywności. Jej obecność w naszych organizmach ma więc znaczenie dla możliwości budowania długotrwałych, szczęśliwych relacji. Trzymanie się za ręce sprawia, że nasz organizm uwalnia oksytocynę do krwi. Warto również zauważyć, że celowe pielęgnowanie tego gestu prowadzi do wytworzenia przez nasz układ nerwowy nawyku: trzymanie się za ręce staje się dla nas zwykłym, dobrym zachowaniem.

  • 3. Korzyści dla serca

Oprócz redukcji stresu, trzymanie się ze swoim ukochanym za ręce obniża ciśnienie naszej krwi, którego wysoki poziom jest jedną z najczęstszych przyczyn chorób serca. Potwierdziły to badania przeprowadzone przez grupę psychiatrów z Wydziału Psychiatrii Uniwersytetu Północnej Karoliny, którym przewodził dr Karen M. Grewen. W eksperymencie wzięło udział ok. 100 par. Część z nich spędzała 10 minut oglądając...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy