Dołącz do czytelników
Brak wyników

Rodzina i związki

2 listopada 2016

8 złotych zasad miłości

2

Miłość trudno jest ubrać w konwenanse - każda jest inna, tak jak różni są ludzie budujący związek. Istnieją jednak pewne uniwersalne wytyczne, które mimo specyfiki każdej relacji, mogą pomóc pokonać najpowszechniejsze problemy zakochanych.

  • Zasada nr 1

Nigdy nie staraj się walczyć z prawdziwą osobowością partnera.

Wielu ludzi popełnia jeden podstawowy błąd - oczekuje od partnera, że skoro są razem to te same poglądy i spojrzenie na świat są oczywistością. Nie zapominajmy, że nie zostaliśmy ulepieni z tej samej gliny - każde z nas ma jakąś przeszłość, innych rodziców, przyjaciół. Stąd mogą brać się zgoła różne poglądy. Błędem jest gloryfikowanie swoich przekonań kosztem partnera. Oskarżenia w stylu: „Jesteś szalony skoro tak uważasz”, albo „Chyba nie masz pojęcia o czym mówisz” nie powinny mieć miejsca - przynajmniej, nie za każdym razem, gdy zauważysz, że wasze zdania na dany temat są rozbieżne.

  • Zasada nr 2

Kompromis nie jest ciągłym poświęcaniem się jednej ze stron.

Kłótnie często kończą się wzajemnymi oskarżeniami i przejściem partnerów do defensywny. Zamiast porozmawiać ze sobą i poszukać mniejszego zła - albo wspólnego dobra - upieramy się przy swoim bojąc się, że jeśli raz ulegniemy, to już zawszę będziemy musieli być w drużynie pokrzywdzonych. Pamiętajmy o tym, że kompromis nie polega na ciągłym poświęcaniu się jednej strony dla zaspokojenia zachcianek drugiej - w ten sposób faktycznie jedno z was wygrywa bitwę, ale oboje przegrywacie wojnę. Prawdziwy kompromis może się udać tylko wtedy, gdy każde z was przyjmie do wiadomości punkt widzenia partnera i oboje będziecie w stanie nagiąć swoje potrzeby na tyle, by żadne nie czuło się całkowicie pominięte.

  • Zasada nr 3

Wartościowa relacja budowana jest przez partnerów, którzy stoją na straży wspólnych przekonań.

Związek może ewaluować na przestrzeni lat, w wyniku różnych wydarzeń i doświadczeń. Partnerzy mogą się od siebie oddalać, by potem zbliżyć się ponownie. Przez cały czas ważne jest jednak, by pamiętać o wartościach i przekonaniach, które ze sobą dzielicie. One są filarami związku, które pozostają niezmienne, nawet, gdy tło relacji ulega zmianom i przypominają, że uczucie nie wzięło się znikąd, tylko ma silne korzenie w postaci podobieństw, które was połączyły.

  • Zasada nr 4

Pamiętaj, dlaczego wybrałeś właśnie tę osobę.

Nie ważne ile upadków zdarzy się w waszej relacji, z iloma konfliktami przyjdzie wam się zmierzyć - pamiętajcie o tym, co skłoniło was do tego, by być razem. Trudne chwile zdarzają się w każdym związku, ale przezwyciężą je ci, którzy będą pielęgnowali w sobie myśl o partnerze, jako osobie, która chce dla nas jak naj...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy