Dołącz do czytelników
Brak wyników

Rodzina i związki

10 września 2016

Pozwól się krytykować!

6

Masz problem z przyjmowaniem krytyki? Oto kilka rad, które mogą Ci pomóc.

Nie znosisz tego, gdy szef mówi Ci, że nie jest zadowolony z Twojej pracy? Złościsz się na partnera, który komunikuje Ci, że nie podoba mu się Twoje zachowanie? Być może masz problemy z przyjmowaniem krytyki. Oto kilka rad, które pozwolą Ci na nauczenie się lepszego jej przyjmowania:

  • 1. Zatrzymaj się i nie reaguj

Naszą naturalną reakcją na krytykę jest natychmiastowe przyjęcie postawy obronnej. Pewnie znasz ten odruch by, gdy tylko ktoś wyrazi to, że nie podoba mu się jakieś Twoje działanie, odpowiedzieć słowami: „To nie prawda”, „I co z tego?”. Twoja reakcja obronna nie dyskredytuje wcale krytyki.Wywołuje za to u krytykującego wrażenie, że na pewno ma rację, skoro tak bardzo dotykają Cię jego stwierdzenia. Pamiętaj, że możesz powstrzymać taki instynkt i wybrać sposób, w jaki chcesz zareagować. Jeżeli uda Ci się „dać na wstrzymanie” i przez chwilę w ogóle nic nie robić, Twoje emocje ostudzą się. Możesz wtedy na spokojnie wybrać bardziej adekwatny sposób odpowiedzi. Jeżeli krytyka doszła do Ciebie drogą elektroniczną, na przykład w mailu albo komentarzu na Facebooku, możesz też odłożyć odpisanie na drugi dzień. Może w tym czasie zauważysz, że kontekst wiadomości był inny niż ten, w którym ją odczytałeś?

  • 2. Zrozum, co naprawdę niepokoi rozmówcę

Każda reakcja na Twoje działania ma jakieś swoje źródło. Coś w Twoim działaniu lub w tym, co powiedziałeś, sprawiło, że spotkało się to z taką właśnie odpowiedzią. Możesz nie zastanawiać się nad tym i odrzucić krytykę, ale musisz się wtedy liczyć z tym, że powtórzy się ona w przyszłości, być może z większą siłą. Spróbuj skupić się na słowach, które usłyszałeś i odpowiedzieć sobie na nastepujące pytania:

- Co, tak naprawdę, zdenerwowało Twojego rozmówce?

- Czemu reaguje właśnie w ten sposób? Czy taki poziom natężenia emocji jest adekwatny?

- Które z Twoich słów lub działań najbardziej mogło go uderzyć?

Pamiętaj, że czasem prawdziwe powody krytyki, szczególnie tej gwałtownej, mogą być inne od tych wypowiadanych na głos. Może się również zdarzyć, że Twój rozmówca sam nie będzie świadomy, dlaczego irytuje go coś w Twoim zachowaniu. Zrozumienie takiej krytyki jest szczególnie trudne. Pomocna praktyką może być próba „wejścia w czyjąś głowę” - wyobrażenie sobie, że jest się tą osobą i tego, co ona może poczuć.

Dopiero gdy wiesz, dlaczego jesteś krytykowany, możesz zastanowić się nad tym, co Ci się zarzuca.

  • 3. Rozważ, czy krytyka jest słuszna

Postaraj się obiektywnie ocenić zarzuty, które Ci p...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy