Dołącz do czytelników
Brak wyników

Rodzina i związki

10 listopada 2016

Sprawdź, czy wasza przyjaźń jest autentyczna

6

Przyjaciel od serca może być lekarstwem na „całe zło”. Jednak żeby tak było nasza przyjacielska drużyna musi być faktycznie zgrana, a relacja szczera i autentyczna.

Psychologowie i psychoterapeuci zgodnie podkreślają, że w prawie każdym procesie „uleczania siebie”, czy inaczej mówiąc pokonywania wewnętrznych obaw i problemów, niezwykle znacząca jest obecność bliskich osób - ich wsparcie, zaangażowanie i pomoc. Autentyczna i solidarna relacja może okazać się skutecznym antydepresantem, siłą napędową, która pobudza i daje ochotę do życia, wprowadzania zmian, pracy nad sobą.

Zasadność pozostawania w relacji z innymi ludźmi w przełożeniu na nasz ogólny dobrostan jest udokumentowana w psychologii. By być najlepszą wersją siebie potrzebujemy empatycznego, autentycznego udziału w kontaktach z ludźmi, którzy akceptują nas takimi, jacy jesteśmy, ale jednocześnie inspirują nas do tego, byśmy nie osiadali na laurach, nie załamywali się w chwilach trudnych i chcieli pracować nad sobą.

Dobra relacja zaopatrzy nas w intymność, która pozwoli otworzyć się, wyrażać siebie i da poczucie zrozumienia. Ludzie, którzy deklarują się, że są szczęśliwi przyznają jednocześnie, że osiągnęli wysoki poziom uczestnictwa w życiu społecznym, mają przyjaciół, na których zawsze mogą liczyć, i którym ufają, do swoich przyjaźni odnoszą się pozytywnie, mało czasu spędzają w samotności, a więcej z rodziną, czy partnerami, ponieważ lubią to - przebywanie z innymi ludźmi daje im radość.

Brak takiej wspierającej relacji najczęściej skutkuje zaburzeniami w sferze naszej samooceny, wiary w siebie, umiejętności radzenia sobie z problemami - rzutuje na naszą kondycję psychiczną. Ludzie, którzy doświadczają depresji lub stanów lękowych w trakcie terapii przyznają, że intymność z drugim człowiekiem jest im obca,...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy