Autor: Agnieszka Chrzanowska

   

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Nie słuchaj serca

Empatia jest jak reflektor – daje wąski snop światła i najlepiej oświetla tych, których kochamy. Natomiast ludzie nieznajomi, inni i przerażający pozostają w cieniu. 

Czytaj więcej

Lubiani mają lepiej

Osoby lubiane często lepiej sobie radzą w szkole, w pracy, w związkach, a nawet żyją dłużej. Drzwi stoją przed nimi otworem przez całe życie. Mitch Prinstein

Czytaj więcej

Ludzie, którzy widzą więcej

Osoby wysoko wrażliwe dostrzegają więcej niuansów, widzą różnice, które dla innych są niedostrzegalne. Taka wrażliwość oznacza jednak większe koszty, związane z intensywną pracą układu nerwowego.
Elaine Aron

Czytaj więcej

Prawda pod fejkiem

W sieci toczy się walka. Pojawiają się fałszywe recenzje, a opłaceni użytkownicy mówią coś, w co tak naprawdę nie wierzą. Możemy jednak odróżnić autentyczne opinie od sfabrykowanych.

Czytaj więcej

Ludzie betonu, stali i „pudełek”

Gdy Ziemia jest pustoszona, a środowisko naturalne rujnowane, cierpimy psychicznie. Odczuwamy żal i przygnębienie. Doświadczamy solastalgii. Czym ona jest i jak można jej zapobiec?

Czytaj więcej

Eliksir leśnej głuszy

Urbanizacja i towarzysząca jej degradacja środowiska naturalnego sprawiają, że coraz trudniej o bliskość z nieskażoną przyrodą. Tymczasem badania pokazują, że kontakt z naturą sprzyja zdrowiu i wydłuża życie. Jak go zatem odzyskać? 

Czytaj więcej

Pchać czy ciągnąć, czyli dizajn dla ludzi

Otworzenie drzwi czy konserwy nie powinno wymagać od nas myślenia. Niestety, codzienne czynności często okazują się nie lada wyzwaniem, ponieważ projektanci nie rozumieją ludzi, dla których projektują. 

Czytaj więcej

Mistrzowie autosabotażu

Nieraz mówimy „w porządku”, choć wcale tak nie jest. I zamiast żyć pełnią życia, po prostu tolerujemy życie takie, jakie mamy. Dlaczego sami rezygnujemy z dążenia do szczęścia?

Czytaj więcej

Architekci pamięci

Gdy doświadczamy czegoś po raz pierwszy, zwykle lepiej to potem pamiętamy. Zadbajmy zatem, by nie brakowało nam „pierwszych razów”, niezależnie od wieku. 

Czytaj więcej

7 sposobów na wewnętrzną moc

Skąd czerpać energię, by robić to, co jest dla nas naprawdę ważne? Daniel Pink, autor bestsellerów na temat motywacji i zarządzania, radzi, jak odzyskać wewnętrzny napęd.

Czytaj więcej

Nieproszony gość

Witaj, smutku – kto tak powie, gdy smutek wkracza w jego życie? To zawsze nieproszony gość. A przecież on przyszedł, by powiedzieć o czymś ważnym. Skłania, by się zatrzymać, uważnie przyjrzeć temu, co się dzieje. Chroni przed kolejnym błędem.

Czytaj więcej

Pogoda dla emocji

Osobowość ma się tak do emocji, jak klimat do pogody. Klimat jest tym, czego się spodziewamy po pogodzie w danym miejscu i czasie. To on pozwala nam oczekiwać określonych warunków pogodowych. Pogoda natomiast jest tym, z czym w danym momencie rzeczywiście mamy do czynienia. Osobowość pozwala nam zatem mieć pewne oczekiwania odnośnie osoby w dłuższej perspektywie czasu - uważa William Revelle. William Revelle jest profesorem psychologii na Northwestern University w Stanach Zjednoczonych. Specjalizuje się w psychologii osobowości. Jego zainteresowania naukowe obejmują między innymi biologiczne podstawy osobowości oraz psychometrię. Przewodniczący Association for Research in Personality oraz International Society for the Study of Individual Differences. Autor i współautor wielu znaczących publikacji z zakresu psychologii osobowości.

Czytaj więcej