Autor: Piotr Szarota

Dr hab.; Profesor nadzwyczajny w Instytucie Psychologii PAN, jest psychologiem, specjalistą w dziedzinie psychologii kulturowej. Autor książek z pogranicza psychologii, socjologii i kulturoznawstwa, takich jak: Psychologia uśmiechu; Anatomia randki i Od Facebooka do post-przyjaźni. Współczesne przeobrażenia bliskich relacji. 

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Miłość w czasach robotów

Rozwój technologii zmienia nasze relacje. Dzięki Internetowi możemy być połączeni zawsze, wszędzie, z każdym. Paradoksalnie, mimo tych możliwości współczesny świat to świat ludzi samotnych. Pustkę wypełniać mają boty czy nawet androidy, skrojone na miarę indywidualnych emocjonalnych potrzeb. 

Czytaj więcej

Przyjaciel do wynajęcia

Dziś trudno o prawdziwych przyjaciół. Dlatego ludzie sięgają po coraz to nowe sposoby, by uciec przed samotnością, na przykład wynajmują przyjaciół na godziny. Czy przyjaźń można kupić?
 

Czytaj więcej

Miłość na peryferiach

Na Zachodzie ludzie zakochują się, a potem pobierają. W Indiach odwrotnie. Małżeństwo można porównać do czajnika na ogniu. „Czajnik zachodni” zagotowuje się błyskawicznie - „hinduski” grzeje się powoli, a woda zaczyna się gotować dopiero po jakimś czasie.

Czytaj więcej

Podróż za jeden uśmiech

Uśmiechnięty rodak - to brzmi niemal jak gorący lód lub sucha woda. Po prostu oksymoron! Kto nas trzyma za kąciki ust? Dlaczego się nie unoszą? Nam i Koreańczykom?

Czytaj więcej

Zapomniany prorok seksu [Psychologia dziś]

Świat dowiedział się o nim za sprawą filmu „Niebezpieczna metoda” - o szorstkiej przyjaźni Junga i Freuda. W tle przewija się postać Ottona Grossa, tak przerysowana, że każde jej pojawienie się wywołuje salwy śmiechu. Pokazany jako błazen, Gross był jednak postacią tragiczną.

Czytaj więcej

Nastroje na stroje

Przykryj ciało, by działało - radził Jan Sztaudynger. I rzeczywiście działa: i ciało, i przykrycie. Wabi, kusi, zdradza nas, bywa orężem, drugą skórą, obiektem kultu i wyrazem tożsamości. Ubranie. Co o nas mówi? Jak nas zmienia?

Czytaj więcej

Śmiej się, Polaku

Uśmiech czyni nas szczęśliwymi. Bywa zaraźliwy jak grypa. Zapewnia młodość. Niekiedy wywołuje zakłopotanie. Czasem jest nie na miejscu, jak uśmiech terrorysty podczas procesu.

Czytaj więcej